Puszysty dywan – Wyzwanie czy przyjemność?

Czy wykładzina dywanowa jest męczący obowiązkiem czy puszystą przyjemnością dla naszych stóp? Co zrobić, aby dywan długo zachował swoją “puszystość” i długo wyglądał jakby był prosto ze sklepu?


Prawdą jest, że dywany już po kilku miesiącach w naszych domach tracą swoje właściwości, a w szczególności swoją puszystość. Czy da się zatem utrzymać dywan w takim stanie, w jakim przyjechał on do nas ze sklepu? Aby nasze dywany były jak najdłużej czyste i przyjemne w dotyku, musimy trzymać się kilku zasad:


Regularne odkurzanie.

Standardem w każdym domu jest sprzątanie raz w tygodniu, czy w przypadku dywanów jest to dobra praktyka? Wszystko tak na prawdę zależy od naszego trybu życia, jeżeli posiadamy dzieci i zwierzęta, regułą powinno być odkurzanie naszych dywanów raz na dwa-trzy dni. Najlepszym przyrządem do odkurzania dywanów jest tzw. “turboszczotka”, czyli końcówka do odkurzacza specjalnie przeznaczona do odkurzania dywanów.Warto co jakiś czas odkurzyć dywan przy pomocy samej rury od odkurzacza, a nawet wytrzepać go. Taka praktyka pozwoli na usunięcie wszelkich zabrudzeń, które mogłyby zostać “wdeptane” we włókna naszego dywanu.


Pranie dywanu na sucho.

Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do prania dywanów na sucho. Ich użycie jest bardzo proste w użyciu, wystarczy takie środki rozsypać, a następnie wetrzeć w dywan. Po kilku godzinach możemy je z powodzeniem wessać przy pomocy standardowego odkurzacza. Bardzo dobrym środkiem do domowego prania dywanów jest również soda oczyszczona. Dzięki swoim właściwością soda nie tylko zmiękczy włókna naszego dywanu, ale również zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Sodę oczyszczoną stosujemy tak samo jak proszki do prania na sucho, czyli rozsypujemy, wcieramy, a po kilku godzinach wciągamy odkurzaczem.


Pranie na mokro domowym sposobem.

Jeżeli pranie na sucho nie dało zadowalających rezultatów, możemy spróbować wyprać nasze dywany przy pomocy małej ilości wody. Tutaj ponownie zalecam wykorzystać sodę oczyszczoną, którą rozsypujemy na dywanie, a następnie spryskujemy dywan wodną mgiełką. Wilgotny dywan należy następnie wyczyścić przy pomocy szczotki. Po skończonym zabiegu, dywan należy pozostawić do wyschnięcia, a następnie odkurzyć pozostałości po sodzie.


Pranie dywanu na mokro przy pomocy odkurzacza piorącego.

Pranie dywanu przy pomocy odkurzacza piorącego jest banalnie prostą czynnością. Pierwszym krokiem musi być zawsze porządne odkurzenie dywanu, gdyż wszystko czego nie wciągniemy “na sucho” zostanie potem rozmoczone i może uszkodzić nasz odkurzacz przy praniu “na mokro”. Drugim krokiem jest zastosowanie odpowiedniego środka chemicznego do odplamiania dywanów. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez firmy “specjalizujące się” w praniu dywanów jest najzwyklejsze moczenie dywanu przy pomocy samego środka chemicznego z odkurzacza, który tak na prawdę służy do wyciągania brudu, który “rozbiliśmy” przy pomocy odplamiacza.Po naniesieniu odplamiacza na powierzchnię dywanu koniecznością jest “aktywowanie go” poprzez potarcie szczotką przeznaczoną do czyszczenia dywanów. Odplamiacz należy zostawić na około 5 minut, a następnie wyszczotkować cały dywan, sukcesywnie nanosząc na niego kolejną dawkę odplamiacza. Cały płyn, który pozostał po szczotkowaniu należy odessać przy pomocy odkurzacza piorącego, dopiero tutaj stosując metodę prania ekstrakcyjnego, czyli podawać specjalny płyn bezpośrednio z odkurzacza. Tak jak wcześniej wspomniałem, jeżeli piorąc dywan “na mokro” nie zastosujemy odplamiacza, jedynie pomoczymy powierzchnię pozbywając się powierzchownych zabrudzeń. Warto również pamiętać, że odplamiacz powinien być mieszany z ciepłą (nie wrzącą!) wodą.