Jak czyścić kostkę brukową bez profesjonalnego sprzętu?

Jak czyścić kostkę brukową bez profesjonalnego sprzętu?


Kostka brukowa to najlepszy materiał na chodniki, podjazdy czy alejki w ogrodzie. Niestety z biegiem czasu kostka brukowa brudzi się i zarasta mchem. Brudna kostka brukowa wpływa negatywnie na wygląd naszego ogrodu oraz całej posesji. Czy da się zatem utrzymać naszą kostkę brukową w nienagannym stanie przy pomocy ogólnodostępnych środków?


Jak wyczyścić kostkę brukową?

Na wstępię musimy podzielić ogólnoprzyjęte sformułowanie "czyszczenie kostki" na dwa etapy, które różnią się od siebie wymaganym sprzętem, regularnością oraz pracochłonnością. 


1. Pielęgnacja kostki brukowej

Aby zachować naszą kostkę brukową w idealnym stanie, konieczna jest jej regularna pielęgnacja.

Standardowy zabieg peilęgnacyjny to pozbycie się chwastów i mchów z szczelin występujących między kostką. W domowych warunkach najskuteczniejsza będzie dedykowana szczotka druciana, którą w szybki i prosty sposób pozbędziemy się chwastów. Jest to najmniej inwazyjna metoda, która w porównaniu z metodą chemiczną jest bezpieczna zarówno dla wszystkich roślil w naszym ogrodzie, jak i dla samej kostki. Metoda chemiczna polega bowiem na użyciu dedykowanego środka do usuwania chwastów, który je wysusza. Wysuszone chwasty można w prosty sposób wymieść podczas regularnego zamiatania kostki. 


  • Jak często powinniśmy pielęgnować naszą kostkę?

W przypadku usuwania mchu i trwa z szczelin między kostkami, możemy przyjąć, że taki zabieg przyjdzie wykonać nam trzy razy w roku:

- Wiosną, gdy wszystkie trawy zaczną rozkwitać,

- Latem, gdy trawy będą w szczycie wzrostu,

- Jesienią, gdy powoli będziemy zbliżali się do minusowych temperatur. 


Drugą ważną czynnością powinno być regularne zamiatanie, bardzo często jesteśmy w stanie pozbyć się brudu już na wstępnym etapie, kiedy dopiero osiądzie on na kostce. 


2. Czyszczenie kostki brukowej

Kiedy pozbyliśmy się niechcianej roślinności z pomiędzy kostki, a nadmiar piasku został zamieciony, możemy przystąpić do właściwego wyczyszczenia kostki. Takie czyszczenie powinno być standardem w sezonie wiosennym. Samo czyszczenie możemy wykonać na kilka sposobów:


  • Ręczne szczotkowanie

Najprostszym sposobem jest ręczne szczotkowanie kostki brukowej przy pomocy szczotki z twardym włosiem. Jest to metoda najbardziej pracochłonna, ale zarazem najtańsza. Wystarczy nam szczotka, specjalny środek do czyszczenia kostki brukowej i wąż ogrodowy z wodą pod standardowym ciśnieniem. Reszta zależy od nas i naszej siły. :-)


  • Mycie myjką nieprofesjonalną

Dostępność myjek ciśnieniowych przeznaczonych do domowego użytku w ostatnich latach tak się podniosła, że obecnie niemal każdy posiada większą czy mniejszą myjkę w swoim asortymencie. 

Standardowe realne ciśnienie myjki to 120 bar. Oznacza to, że z powodzeniem spłuczemy nalot osadzony na naszej kostce oraz niewrośnięte trawy.

Najlepszą końcówką do czyszczenia kostki brukowej będzie dysza rotacyjna, czyli taka, która podaje nam wodę wąskim strumieniem, jednocześnie "kręcąc" okręgi. Niestety bardzo często ciśnienie 120 bar nie wystarcza do perfekcyjnego wyczyszczenia kostki brukowej. Drugim minusem jest nieokiełznane chlapanie błotem i wodą na najbliższą okolicę, trzeba bardzo uważać, szczeólnie pracując blisko domu. 


  •  Wypożyczenie profesjonalnej myjki ciśnieniowej

Najskuteczniejszym sposobem na perfekcyjne wyczyszczenie kostki będzie wynajęcie profesjonalnej myjki ciśnieniowej. W okolicach Poznania funkcjonuje wiele firm, zajmujących się wynajmem profesjonalnych maszyn, które osiągają ciśnienie 250 bar. Takie ciśnienie wystarczy na zerwanie tynku z elewacji budynku, a tym bardziej na wyczyszczenie kostki. :-)

Koszt wypożyczenia myjki to około 150zł za dobę.


Porady ogólne:

- Czyszczenie myjką ciśnieniową bez specjalnej końcówki ograniczającej chlapanie potrafi pobrudzić wszystko w promieniu 10 metrów. Warto wcześniej zabezpieczyć okna i inne wrażliwe elementy przy pomocy folii malarskiej.

- Uważaj przy rozpylaniu środków chemicznych, niechciane pryśnięcie może skutecznie wypalić trawę. 

- Profesjonalne myjki ciśnieniowe ważą 40 kilogramów i są o wiele większe niż modele dostępne w marketach, pamiętaj o tym jadąc do wypożyczalni. 

- Mycie myjką to gwarantowana maseczka błotna na całym ciele, zaopatrz się w okulary ochronne, kalosze i jednorazowy strój do malowania - pozwoli to na nie zniszczenie ubrań.


Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z realizacji, które mieliśmy przyjemność wykonać :-)